Яких сфер торкнеться Європейська зелена угода?
Прийнята Європейською Комісією Європейська Зелена угода має на меті створення необхідних засад задля досягнення цілі перетворення Європи на перший кліматично-нейтральний континент до 2050 року.
В попередньому матеріалі (лінк) наголошував, що дана ініціатива охоплює практично усі сфери життя Європейського Союзу включно із економікою, громадськістю та політикою. Зараз же, хочу більш детально привернути увагу до сфер політик, що зазнають суттєвих змін внаслідок реалізації Зеленої угоди.
Дана частина передбачає повну декарбонізацію енергетичної системи ЄС, яка базується на основних принципах: пріоритет ефективності та розвиток альтернативних джерел енергії; безпечне да доступне енергопостачання; повністю інтегрований, взаємопов’язаний та оцифрований ринок енергетики.
Основні пункти «Чистої енергї»:
Досягнення кліматичних цілей ставить перед ЄС задачу створення нової політики виробництва, яка базуватиметься на відновлювальній економіці. Передбачається, що ключовою метою буде стимулювання розвитку нових ринків кліматично-нейтральних і відновлювальних продуктів. Варто зазначити і важливість декарбонізації та модернізації енергоємних виробництв, таких як металургія та цементна промисловість.
У передбаченому Зеленою угодою Плану дій із відновлювальної економіки зазначається, що пріоритетом буде повторне використання матеріалів до їх утилізації. Ці зусилля будуть перш за все використані на секторах виробництва: текстиль, будівництво, електронна та пластмасова промисловості.
Вказано, що до 2030 року всі пакувальні матеріали, які використовуються в ЄС будуть відновлювальні.
Також буде запроваджено цифровий контроль, який передбачає моніторинг забруднення води та повітря, стеження й оптимізацію співвідношення між енергетикою та використання природних ресурсів.
У секторі електроніки будуть використані засоби стимулювання споживачів електронних приладів, які користуватимуться девайсами із відновлювальних матеріалів.
Будівництво, використання та ремонт будівель вимагає великої кількості енергії та ресурсів, таких як пісок, гравій та цемент. Передбачена Зеленою угодою програма створює засади задля ефективного поєднання ефективності будівництва із екологічними принципами. Відштовхуючись від цього, були представлені наступні пункти, що стимулюють кращі енергетичні показники для будівель:
Задля досягнення даної мети будуть створені відкриті платформи, які об’єднають зусилля будівельників, конструкторів, архітекторів, інженерів та місцевої влади, щоб розробити інноваційні можливості фінансування, підвищити енергоефективність будівель, перетворити зусилля на вигідні економічні показники.
Зусилля даної програми будуть у першу чергу направлені на осучаснення соціальних будівель, таких як школи та лікарні.
Транспорт є одним із найбільших чинників викидів СО2 у атмосферу. Зелена угода передбачає запровадження наступних заходів:
Екосистеми, які постачають їжу, питну воду, чисте повітря та укриття потребують більшого захисту. Європейською зеленою угодою розроблено комплекс дій для досягнення більшого піклування за екосистемами:
Головною засадою цієї ініціативи є ідея екологічного виробництва харчових продуктів у ЄС. Вони повинні буди безпечними, якісними та поживними і вироблятися з найменшим впливом на природу. Стратегія ініціативи включає в собі впевненість, що європейці споживають доступну та екологічну їжу, яка не шкодить навколишньому середовищу, зберігає біорізноманіття і допомагає призупинити зміни клімату через збільшення органічних господарств.
У стратегії також зазначено, що Європейська Комісія співпрацюватиме разом із країнами-членами та зацікавленими сторонами з метою:
Усім цим нормам повинні відповідати продукти, завезені із-за кордону в ЄС.
Зазначено також, що ініціатива «Від лану до столу» є частиною більш ширшої програми відновлювальної економіки, яка теж є частиною Європейської Зеленої угоди:
Зелена угода пропонує прийняти план із повної відмови від забруднень задля збереження чистоти повітря, води та ґрунту. Разом із захистом екосистем створюються засади для зменшення забруднень:
Усі ці заходи, передбачені Європейською Зеленою угоду і які охоплюють більшу частину економіки Європейського Союзу, є проривними у баченні та досягненні кліматичної нейтральності на континенті. Політична частина угоди передбачає створення засад задля правильного та сталого функціонування нової кліматичної політики ЄС. Сталість розвитку, захист навколишнього середовища, екологічний захист громадян, зменшення викидів та забруднення – нова ініціатива Зеленої угоди, яка відображає розуміння європейського суспільства всього масштабу кліматичних перетворень і антропогенного впливу на природу та показує готовність до важливих суспільних перетворень задля досягнення екологічних цілей.
Дата публікації: 27.01.2020