Як врятувати нашу планету? Еко-школи для дітей!


У 1896 році швецький вчений, лауреат Нобелівської премії, Сванте Арреніус робив обчислення викидів вуглекислого газу. За його підрахунками лише у 40-му столітті екологія мала опинитися в небезпечному стані… такому як нині. Лісові пожежі по всьому світу кожного дня знищують цілі міста. А за прогнозами сучасних вчених, до 2050 року третина наземних видів тварин зникне. За даними Американської академії наук, залишилося приблизно 10 років до “точки неповернення», коли будь-які рішення людей вже не зможуть відвернути негативні екологічні зміни.

 

Зруйновані від стихії будинки в Австралії рахують сотнями

 

17 років з’явилася на світ нащадок Сванте Арреніуса, шведська екоактивістка Грета Тунберг, яка є символом боротьби з екологічними проблемами сьогодні. 11 грудня 2019 року швецька школярка стала Людиною року за версією журналу Time. «Вона дала поштовх всесвітньому руху. Тунберг стала найбільш гучним голосом з самої важливої проблеми, що стоїть перед людством. Вона втілює в собі всебічне зростання активності молоді, що є важливим культурним феноменом нашого часу», — пояснив мотиви рішення головний редактор журналу Time Эдвард Фельзенталь.

 

Грета Тунберг - людина 2019 року

 

Саме Грета започаткувала рух молоді #fridaysforfuture, в якому активна молодь з усього світу відкрито і без обмежень говорить про найбільшу проблему сьогодення — загрозливий екологічний стан нашої планети. Вони звертаються до всіх: і до дорослих політиків, які в змозі вплинути саме зараз на ситуацію, і особливо до малечі. Адже молодь — це сьогодення цього руху, але діти — це майбутнє усього людства. Коли діти зрозуміють важливість зменшення забруднюючих викидів, коли вони виростуть, вони зможуть допомогти зробити цю планету кращим світом. Щоб це сталося, нам потрібно пояснити малечі, що таке зміна клімату, нам потрібно донести їм знання, якими вони зможуть скористатися, щоб створити зрушення в екологічній проблемі. Зрушення, які робить зараз Грета Тунберг.

 

Це завжди здається неможливим, поки хтось це не зробить / офіційний instagram Грети

 

Візьмемо, для прикладу, екологічну освіту для дітей у Швеції. Там навчальна дисципліна охорона навколишнього середовища у школах введена ще у 1919 році. Тобто, законодавчо закріплена, екологічна освіта у Швеції працює вже давним-давно. Крім того, акцент у екологічній освіті дітей та молоді у Швеції зроблений саме на реальні екологічні проекти, засновані на сучасних екологічних проблемах та їх вирішенні. Це і різні громадські ініціативи, і екологічні центри для дошкільнят, і навіть цілі екологічні школи! Саме так, багато швецьких шкіл є сертифіковані у своїй роботі за міжнародним стандартом “Green Flag criteria”, який є частиною великої міжнародної кампанії “Eco-schools”, що включає 19,5 мільйонів дітей у 67 країнах по всьому світу.

 

Відзнака Еко-школи / www.eco-schools.org.uk

 

Для того, щоб отримати “Зелений Прапор”, будь-яка школа з усього світу світу має зробити “Сім Кроків” на шляху до екологічності. Цікаво? Давайте подивимося що це за кроки.

 

Крок 1. Еко-комітет

 

www.eco-schools.org.uk

 

Щоб здобути міжнародну нагороду “Зелений прапор”, першим кроком для школи має бути існування Еко-комітету. В такий комітет входять організатори, волонтери, які проводять заняття та групи дітей (також допускаються батьки, якщо діти ще зовсім маленькі, щоб сприйняти інформацію).

 

Крок 2. Екологічний огляд

 

www.eco-schools.org.uk

 

Другий крок — екологічний огляд школи. Кожне заняття Еко-комітету має завершуватися екологічним оглядом школи, в процесі якого діти та дорослі перевіряють відповідність школи до “Десяти норм”. В екологічному огляді фіксується, що вже досягнуто, над чим треба ще працювати.

 

Крок 3. План дій

 

www.eco-schools.org.uk

 

Третій крок — наявність чіткого плану діяльності. Такий план містить мінімум три теми з списку з десяти найважливіших тем для екологічної освіти, який пропонують керівники проекту Eco Schools. Саме по цим темам і проходить навчання дітей у ігровий, пізнавальний, експериментальний чи аналітичний спосіб. Також в такому плані є часова шкала та система оцінювання, для моніторингу та оцінки роботи Еко-комітету.
Керувати таким планом повинні організатори, а от сам процес планування має відбуватися разом з групою дітей.

 

Крок 4. Навчальна програма

 

www.eco-schools.org.uk

 

Четвертий крок — наявність екологічних тем у навчальній програмі школи. Екологічні проблеми висвітлюються щонайменше у трьох областях навчальної програми школи, яка хоче мати статус ЕКО — і це обов’язково!

 

Крок 5. Інформування та залучення

 

www.eco-schools.org.uk

 

П’ятий крок про інформування та залучення оточуючих. Для цього Еко-школа має бути обов’язково обладнана гарною Еко-дошкою, на якій усі учні школи та їх батьки зможуть побачити ключові напрями роботи Еко-комітету та висновки Екологічного огляду, про який згадували трохи вище.

 

Крок 6. Моніторинг та оцінка

 

www.eco-schools.org.uk

 

Шостий крок — моніторинг та оцінка результатів, яких досягають діти у процесі виконання Плану дій. Тут важлива наявність реальних результатів та досягнень дітей у процесі роботи в Еко-комітеті. Фото, відео, помітки у плані, особисті щоденники досягнень для кожної дитини — усе це гарні та необхідні засоби моніторингу та оцінки для сучасної Еко-школи.

 

Крок 7. Еко-Кодекс

 

www.eco-schools.org.uk

 

Сьомий та останній крок — створення разом із дітьми Еко-кодексу. Це такий собі кодекс честі майбутнього захисника довкілля, який вони створюють разом з дорослими для світлого та зеленого майбутнього.

Кроки прості та дієві. Коли школа пройшла усі кроки на шляху до нагороди — вона подає заявку на здобуття “Зеленого прапору” та звання Еко-школи, після чого експерти проекту Eco-Schools перевіряють правильність та відповідність “Семи Кроків” вимогам. Ось так школи Швеції, та і усього світу інвестують в майбутнє не лише своїх дітей і країн, а і усієї Землі.

А тепер повернемося до нас, в Україну. Екологічна ситуація в нашій країні стає критичною. За даними Всесвітньої організації здоров’я, через неналежний стан довкілля кожні дві години в країні помирають три людини. У рейтингу країн за індексом екологічної ефективності Україна посіла 109-те місце за результатами 2018 року. То чи не час нашим звичайним українським школам ставати екологічними? Саме “Eco-schools” на сьогодні є найбільшим та найпрогресивнішим екологічним проектом, до якого може долучитися кожна українська школа!

 

Наше майбутнє / фото з myvin.com.ua

 

Ми віримо, що саме за екологічною освітою маленьких українців стоїть майбутнє великої, квітучої та здорової української нації.

Дата публікації: 13.01.2020