Просування сталого туризму в Україні


Що таке сталий туризм та як він може допомогти у справі захисту довкілля та розвитку економіки – розбираємося у статті.

 

Закон України «Про туризм» не розрізняє екологічний та зелений туризм, адже в класифікації видів туризму заначено: екологічний (зелений) туризм.

 

Насправді це не зовсім так.

 

Екологічний туризм – це не про охоронні території, які відвідують туристи аби подивитися на зникаючі види. А зелений туризм – це не про відвідування туристичних об’єктів зеленого кольору.

 

Це про відповідальне відвідування туристичних об’єктів, коли турист не залишає після себе сміття, не бере «на пам’ять» шматок культурної пам’ятки, не пале вогнищ, не шкодить флорі і фауні. І цей вид туризму не завжди «зелений». І слово «зелений»  у сполученні зі словом «туризм» не ідентичне слову «зелений» у сполученні зі словом «тариф».

 

Нам здається що правильно говорити про сталий туризм. І вкладати у нього такі елементи:

 

  • просування ідеї турботливого ставлення до довкілля та сталого розвитку території, яка є предметом туристичного відвідування;
  • планування подорожі заздалегідь, продумуючи у тому числі шляхи утилізації відходів;
  • прорахування економічної собівартості туристичного продукту;
  • аналіз можливих негативних наслідків розвитку туризму в регіоні;
  • environmentally-friendly практики надання туристичних послуг та ін.

Ми просуваємо будь-який вид туризму та закликаємо робити його сталим.

 

Що ми хотіли б сказати суспільству і чому це потрібно

 

Це потрібно нам та нашим нащадкам тому, що ми слідуємо цілям сталого розвитку. І досягти їх треба, зокрема, через розвиток сталого туризму, тому що туризм – це значно більше ніж просто дозвілля.

 

Ми не можемо припинити або заборонити туризм, якщо бачимо що він шкодить довкіллю. Але ми можемо зробити його відповідальним.

 

Відпочиваючи від роботи, ми не відпочиваємо від екології.

Цілі сталого розвитку Взаємозв’язок з туризмом
1 Подолання бідності Прямий. Відвідування регіону туристами сприяє створенню нових робочих місця, а також збільшення валютних надходжень до економіки регіону. Спад туризму в регіоні має зворотній ефект.
2 Подолання голоду, розвиток сільського господарства Опосередкований. Туризм може просувати розвиток сільського господарства, пропонуючи туристам відвідання ферм та інших об’єктів сільського господарства. Сільський туризм дуже популярний у багатьох країнах ЄС та робить свій внесок у розвиток сільського господарства.    
3 Міцне здоров’я і благополуччя Прямий.  На перший погляд туризм не має нічого спільного з охороною здоров’я. Але пам’ятаймо про курортні та рекреаційні об’єкти. Стале та відповідальне використання природних ресурсів з лікувальною та туристичною метою сприяє реалізації цієї цілі сталого розвитку
4 Якісна освіта Опосередкований.  Туризм, як і будь яка галузь вимагає підготови висококласних фахівців та відповідно розвиток галузі створює попит на спеціалістів.

Вплив туризму на освіту важливий також тим, що подорожуючи, ми отримуємо досвід та інформацію про те як все влаштовано в інших країнах. Відповідно, чим більше ми подорожуємо, тим більше знань ми отримуємо.

5 Гендерна рівність Опосередкований. Традиційно туризм в Україні це «жіноча справа». Але саме в туризмі можна знайти успішні кейси розбудови малого та середнього бізнесу з рівними можливостями для обох статевих груп.  
6 Чиста вода та належні санітарні умови Опосередкований. Так, кожного разу, коли ми в готелі не кидаємо рушник на підлогу, ми зменшуємо викид шкідливих речовин від прання до водних ресурсів. Це —  environmentally-friendly практика надання туристичних послуг
7 Доступна та чиста енергія Опосередкований. Туризм може просувати доступну та чисту енергію.

Так, наприклад в Австрії існує готель, який повністю забезпечує себе енергією за рахунок сонячних батарей та інших альтернативних джерел, повністю автономний. В такий спосіб туризм просуває розумне споживання енергії.

8 Гідна праця та економічне зростання Прямий. Туризм створює нові робочі місця та сприяє соціально-економічному розвиткові регіону.
9 Промисловість, інновації та інфраструктура Прямий. Туризм сприяє розвитку інфраструктури, зокрема транспортної, а також впливає на легку   та харчову промисловість.
10 Скорочення нерівності Опосередкований. Туризм стимулює розвиток малого і середнього бізнесу, вирівнюючи економіку в регіоні.  
11 Сталий розвиток міст і громад Прямий. Розвиток туризму має прямий влив та економіку громад та міст.
12 Відповідальне споживання та виробництво Опосередкований.  Туризм може завдати великої шкоди тому, що провокує надмірне споживання. Тому важливо робити туризм відповідальним.  
13 Пом’якшення наслідків зміни клімату Опосередкований.  Еnvironmentally-friendly практики надання туристичних послуг матимуть подвійний ефект: з одного боку сприятимуть пом’якшенню наслідків зміни клімату самі по собі, з іншого боку стимулюватимуть туристів впроваджувати подібні практики вдома.
14 Збереження морських ресурсів Опосередкований. Через еnvironmentally-friendly практики надання туристичних послуг.
15 Захист та відновлення екосистем суші Опосередкований. Через еnvironmentally-friendly практики надання туристичних послуг.
16 Мир, справедливість та сильні інститути. Опосередкований.   Туризм не має прямого впливу на мир, справедливість та інститути громадянського суспільства. Проте обмеження в туризмі, не пов’язані з міркуваннями безпеки, безперечно мають такий вплив.
17 Партнерство заради сталого розвитку Опосередкований. Культурний обмін та міжлюдські контакти, які є головним елементом розвитку туризму, мають безпосередній вплив на встановлення партнерства.  

 

Що ми можемо зробити:

  • Просувати сталий відповідальний туризм , проводячи тематичні конференції, запрошуючи авторитетних спікерів;
  • Реалізувати проекти тематичних маршрутів;
  • Організувати фестиваль, присвячений екології та сталому туризму
  • Проводити системну роз’яснювальну роботу в суспільстві щодо важливості відповідального відпочинку в Україні та за кордоном;
  • Та багато-багато іншого.

Дата публікації: 05.03.2019