Молодь – потенціал регіону


Молодь потенціал регіону

 

Про Програму

 

19 молодих людей віком від 18 до 35 років із Львівської та Луганської областей взяли участь у Програмі «Молодь – потенціал регіону! Твори зміни сам». Програма була спрямована на залучення української молоді до державної служби на місцевому рівні. Концепція Програми передбачала 4-місячне стажування учасників у різних підрозділах Львівської обласної ради та Львівської обласної державної адміністрації, 5 тренінгових сесій, публічні дискусії, що відбулися у Києві та Львові, а також навчальний візит в одну з об’єднаних територіальних громад України. З травня по серпень 2019 року фахівці з DRI та партнери нашої Програми з Центру Перспективних Ініціатив та Досліджень консультували та всіляко допомагали учасникам справлятися з поставленими завданнями на місцях їх стажування.

Успішність чи неуспішність навчальних програми можна вимірювати по-різному. Ми ж пропонуємо поглянути на цифри, що чимало скажуть про програму «Молодь – потенціал регіону! Твори зміни сам».

 

Молодь – потенціал регіону

 

Яке ставлення до державної служби в Україні?

 

У масовій свідомості державна служба в Україні переважно асоціюється з корупцією, бюрократією та неефективністю. «Чиновники не працюють!», «На держслужбі немає місця ідейним!», «Молоді там непотрібні» – подібні дорікання часто лунають у бік державних органів влади в Україні. Учасники Програми зізнаються, що самі були заручниками подібних стереотипних уявлень, однак вони розвіялися одразу після початку їхніх стажувань.

 

Христина Зіменко

 

«У мене було враження, що держслужбовці – люди, які нічого корисного не роблять. А якщо роблять, то щось дуже малоефективне і застаріле. Відбувають роботу з 9:00 до 18:00 і йдуть додому. Зараз я розумію, що така точка зору абсолютно помилкова і навіть небезпечна», – розповідає Христина Зіменко, яка в рамках Програми стажувалася в юридичному департаменті Львівської обласної ради.

 

 

 

В останніх соціологічних дослідженнях відзначається, що 63% українців віком від 18 років зовсім або скоріше не довіряють державному апарату та чиновникам. При цьому баланс довіри-недовіри становить -41,9.

 

 

Олексій Антипович

 

 

Голова соціологічної групи «Рейтинг» Олексій Антипович вважає, що у свідомості більшості українських громадян існує занадто міцний асоціативний ланцюг «чиновник-корупція- неефективність-привілейованість». На думку соціолога, такий стан справ навряд чи швидко і легко зміниться.

 

 

 

На наше переконання, існуюче у суспільстві негативне сприйняття державної служби та недовіра значної частини населення до держінституцій є тривожним явищем. За такого стану справ дедалі складніше залучати та мотивувати професійні кадри до роботи у державних структурах. Однією з цілей Програми «Молодь – потенціал регіону! Твори зміни сам» було подолання подібного сприйняття держслужби молодими людьми та збільшення їхньої зацікавленості у роботі на державу.

 

Остап Данилиха

 

«Я навчався на юридичному факультеті, тому чимало знав про основні завдання, функції, права і обов’язки держслужбовців. Але практичного уявлення, як це все насправді виглядає, у мене не було. У суспільстві існує стереотип, що держслужба – це, насамперед, корупція, низькі зарплати і мала ефективність. Однак, після початку стажування я зрозумів, що це зовсім не так», – каже Остап Данилиха, стажер департаменту внутрішньої та інформаційної політики Львівської обласної державної адміністрації.

 

 

 

Тренінгова частина Програми

 

Окрім 4-місячного стажування, концепцією Програми було передбачено 5 тренінгових сесій тривалістю 2-3 дні, що відбулися у Львові та Києві. Тренінги в рамках Програми «Молодь – потенціал регіону! Твори зміни сам» – це спроба інтерактивного та дискурсивного обговорення насущних проблем у різних сферах державного управління та пошуку їхнього ефективного вирішення.

 

Запрошені DRI експерти на кожному тренінгу намагалися розкрити одну або кілька важливих тем, що стосуються роботи державних органів, напрямків державної політики, ключових soft and hard skills ефективних змінотворців тощо. Зокрема, ми обговорювали політичну систему України, компетенції органів місцевого самоврядування, формування та розпорядження громадським бюджетом, моделювали можливі способи ефективної взаємодії більш та менш розвинутих регіонів, а також вчилися працювати з відкритими даними та розуміти принципи роботи системи публічних державних закупівель ProZorro. Говорили і про децентралізацію влади, її складові; про реформу територіальної організації виконавчої влади, адміністративно-територіальний устрій, регіональний розвиток та ресурсне забезпечення місцевого самоврядування.

 

Чимало часу було присвячено ознайомленню з Угодою про Асоціацію між Україною та ЄС, оскільки часто про європейську інтеграцію говорять лише як про ідеологічний вибір України. Однак, держслужбовець не може оперувати тільки цим сенсом поняття євроінтеграції, адже воно окреслює величезний спектр реформ у найрізноманітніших сферах. Про суть цих реформ, стан та перспективи їхнього втілення учасники Програми мали змогу поспілкуватися з провідними спеціалістами у питаннях євроінтеграції.

 

Без огляду на різноманіття тем, про які говорили спікери, усі зауважували, що кожному учаснику Програми необхідно усвідомлювати, що їм доведеться постійно зіштовхуватися з чималими труднощами та долати внутрішні пориви до миттєвих змін, адже реформи – справа не одномоментна.

 

Тренери також відзначали, що держслужбовцям не варто недооцінювати значення комунікації. Без ефективної комунікаційної стратегії неможливо побудувати злагоджену роботу всередині певного підрозділу, між різними відомствами і, ба більше, вдало комунікувати із населенням. Особливу увагу варто звернути на останнє, оскільки ефективність, сприйняття та успішність змін прямо залежать від залученості та обізнаності населення у тих чи інших темах.

 

 

Долаючи стереотипи

 

З метою розповісти більше та об’єктивніше про державну службу, Democracy Reporting International звернулося до учасників нашої Програми «Молодь – потенціал регіону! Твори зміни сам!» з проханням поділитися своїми враженнями та досвідом від стажувань у держструктурах, а також дати поради тим, хто вагається щодо свого залучення до роботи на державу.

 

  • Чим займалися учасники під час стажувань?

 

Святослав Москалюк 

«Мені доручали найрізноманітніші завдання. Наприклад, знайти програми для підприємництва серед банків Львівської області. Для цього я мав проаналізувати  програми для підприємництва усіх банків, що зареєстровані в області, і скласти це все в одну базу. Також, я багато займався пошуком підприємств, в яких не все прозоро із виплатами заробітної плати працівникам»Святослав Москалюк, стажер департаменту економічної політики Львівської обласної державної адміністрації.

 

 

 

Андріанна Білаш

 

«Я займалася тією роботою, з якою можуть впоратися лише ті, хто має відповідну освіту чи досвід роботи – це, наприклад, розподіл казначейських виписок по рахунках і таке інше. Звісно, для цього я мала дуже добре знати бюджетний кодекс. Інколи доводилося працювати над забезпеченням публічності певної інформації. Наприклад, слідкувати, щоб на сайті департаменту завжди містилися дані стосовно виконання бюджету тощо»Андріанна Білаш, стажерка департаменту фінансів Львівської обласної державної адміністрації.

 

 

 

Надія Баволяк

 

«Мені довірили проект «Туристична Львівщина». У мого відділу було завдання напрацювати матеріал для створення однойменного сайту: пошук контенту, аналіз стану історичних пам’яток та потенціалу туристичних місць, розробка дизайну сайту тощо. Це було дуже цікаве, корисне і пізнавальне завдання. Також, мені довелося трохи працювати із законодавством для написання техніко-економічного обґрунтування різних проектів»Надія Баволяк, стажерка відділу інформаційно-комп’ютерного забезпечення та доступу до публічної інформації Львівської обласної ради.

 

 

 

  • Які враження від стажування?

 

Станіслав Лецик

 

«Найбільше мені сподобалося, що я міг бачити результати своєї роботи й практично вимірювати здобутий досвід. Досвід стажування став дуже корисним для мене, оскільки я здобув багато нових знань та зруйнував свої стереотипи щодо державної служби. Щодо людей в департаменті, то вони спонукають працювати і розвиватися. У суспільстві поширена думка, що молодим людям на держслужбі важко або і взагалі немає чого робити. Особисто я довів собі зворотнє»Станіслав Лецик, стажер департаменту внутрішньої та інформаційної політики Львівської обласної державної адміністрації.

 

 

 

Олександр Гусляков

«Зараз мені інколи смішно слухати про те, що у державних структурах все відстале, а службовці не сприймають нічого і нікого нового. Наприклад, у моєму відділі майже всі працівники – це молоді люди. Всі вони знають як мінімум англійську, а дехто ще й німецьку чи польську мови. На високому рівні відбувається комунікація між працівниками. Наприклад, для швидких листувань між собою використовуємо месенджери. Дуже приємно, що у відділі абсолютно немає нічого радянського – ні в стосунках між працівниками, ні в робочих практиках»Олександр Гусляков, стажер міжнародного відділу Львівської обласної ради.

 

 

  • Поради для тих, хто тільки хоче почати свій шлях на держслужбі

 

Надія Баволяк

 

«Щиро бажаю майбутнім держслужбовцям усвідомлення того, що держслужбовець – це дуже гарна можливість допомагати іншим та країні, можливість продукувати суспільно-корисні речі, можливість усвідомлювати, що робиш щось дійсно важливе. У жодному разі непотрібно забувати про людяність, гуманність та не возвеличуватися над іншими. Саме від останнього сьогодні потрібно усім у нашій державі активно позбуватись»Надія Баволяк, стажерка відділу інформаційно-комп’ютерного забезпечення та доступу до публічної інформації Львівської обласної ради.

 

 

 

Остап Данилиха

 

«Необхідно зрозуміти, що державна служба — це дуже важлива справа. Розвиток свого регіону, міста чи країни вартий того, щоб у це вкладатися. Раджу менше звертати увагу на стереотипи та упередження інших людей стосовно держслужби» – Остап Данилиха, стажер департаменту внутрішньої та інформаційної політики Львівської обласної ради.

 

 

 

 

 

Уляна Яжик

 

«Якщо ти молода, активна, відкрита та готова до змін людина, то тобі точно варто спробувати себе у ролі державного службовця. Згодом ти зрозумієш, що можеш на щось впливати і змінювати. Спочатку на локальному рівні, а пізніше і на державному. Однак, завжди потрібно пам’ятати, що зміни мають початися з тебе і твого мислення» – Уляна Яжик, стажерка відділу взаємодії із засобами масової інформації та зв’язків із громадськістю Львівської обласної ради.

 

 

 

Наші учасники

 

Андріанна Білаш – стажерка департаменту фінансів Львівської обласної державної адміністрації: «Ця Програма – прекрасний початок шляху на держслужбі. Я впевнена, що не буду зупинятися й надалі».

 

Аліна Пенюкова – стажерка департаменту міжнародної технічної допомоги та

міжнародного співробітництва ЛОДА: «Навчальна Програма разом із стажуванням — чудова можливість покращити знання про роботу державних органів влади, отримати практичний досвід роботи та реалізувати власні ідеї/проекти, а також зробити власний внесок у процвітання міста».

 

Віталій Калічак – стажер управління фізичної культури та спорту Львівської обласної державної адміністрації: «4 місяці ми вчилися, комунікували, розважалися та проходили стажування. Дякую за цей час та спогади».

 

Ірина Кудряєва-Сангулія – стажерка організаційного та міжнародного відділів Львівської обласної ради: «Інколи було складно, але це принесло нам, її учасникам, величезну користь та безцінні знання!».

 

Іван Недовєсов –  стажер Новопсковської селищної ради: «Завдяки тренінгам, зокрема, по децентралізації, я зрозумів як двом громадам домовитися про корисні та потрібні для них речі, однак непідйомні для реалізації кожною окремо».

 

Катерина Савочка – учасниця Програми: «Знання та досвід, які ми отримали – це неоціненне багатство, що стане у нагоді кожному з нас».

 

Людмила Гузікова – стажерка у Новопсковській селищній раді: «Інформативно, інтерактивно, практично, позитивно, дискусійно, творчо!».

 

Марічка Дуфанець – учасниця Програми: «Кожен тренінг був корисним і цікавим по своєму. Завдяки цій навчальній програмі я дізналась про те, як насправді виглядає реформа місцевого самоврядування. Дякую також і за можливість побувати в Гніздичівській об’єднаній територіальній громаді».

 

Надія Баволяк – стажерка відділу інформаційно-комп’ютерного забезпечення та доступу до публічної інформації Львівської обласної ради: «Вдалось отримати нові знання, почерпнути, подарувати, надихнутись, надихнути, усвідомити, переосмислити, пізнати».

 

Олександр Гусляков – стажер міжнародного відділу Львівської обласної ради: «Я розглядаю це стажування як свій перший крок стежиною реформаторства».

 

Остап Данилиха –  стажер департаменту внутрішньої та інформаційної політики Львівської обласної ради: «У мене є велике бажання розвиватися на держслужбі та переконувати тих скептиків, які заперечують її важливість».

 

Роман Рожок –  стажер департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації: «Під час Програми я покращив свої навички роботи з Угодою про асоціацію з Європейським Союзом, навчився працювати з відкритими даними, держзакупівлями, а також удосконалив свої здібності у сфері комунікацій та публічних виступів, копірайтингу; збільшив свої знання реформи місцевого самоврядування».

 

Руслан Квітневий — учасник Програми: «Влада ближче, аніж здається».

 

Святослав Москалюк – стажер департаменту економіки Львівської обласної державної адміністрації: «Мені подобається на держслужбі, адже я працюю на користь держави та українського суспільства».

 

Станіслав Лецик – стажер департаменту внутрішньої та інформаційної політики Львівської обласної державної адміністрації: «Ці 4 місяці тренінгів, навчання і стажування дали величезний поштовх до дій. Що у залишку? Досвід, знання і, найголовніше – друзі».

 

Уляна Буцяк – стажерка відділу організаційної роботи та взаємодії з органами місцевого самоврядування Львівської обласної ради. «Навчання, яке мотивує і команда, яка надихає!».

 

Уляна Яжик –  стажерка відділу взаємодії із засобами масової інформації та зв’язків із громадськістю Львівської обласної ради: «Дякую усім за їхній внесок в те, щоб зробити цю Програму особливою».

 

Христина Зіменко – стажерка юридичного департаменту Львівської обласної ради: «Нові обличчя, свіжі погляди, креативні ідеї, безцінний багаж знань тренерів та турбота організаторів надихнули мотивацією та світлою вірою».

 

Юлія Хрущ — стажерка департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації: «Під час Програми я покращила свої навики з написання аналітичних документів, аналізу нормативно-правових актів, зрозуміла що таке публічне управління; навчилась писати лаконічні структуровані тексти; роботи в команді та як застосовувати Soft skills та Hard skills».

 

 

Джерело: https://democracy-reporting.org

Дата публікації: 18.02.2020